Herkesin Severek Yediği Et Aslında Ne Kadar Sağlıklı?

Bu yazımızı et yemenin sağlığa yararlarının yanı sıra, potansiyel riskleri hakkında bilgilendirme maksadıyla yazdık.


Etin Faydaları ve Et Yemenin Potansiyel Riskleri

Et son derece tartışmalı bir besindir. Son yıllarda kırmızı et uzmanlar tarafından sıkça tartışılmaktadır. Diyet yapan kişiler için önemli bir unsur ve protein kaynağı olan et, aslında o kadar masum mu? Bir çok insan, bilinçsiz bir şekilde sağlıksız ve aşırı et yemekleri tüketiyorlar. Bu yazımızı sağlığa yararlarının yanı sıra, et yemenin potansiyel riskleri hakkında bilgilendirme maksadıyla yazdık.

Et Türleri

Et çeşitleri hayvan kaynaklarına ve nasıl hazırlandıklarına göre sınıflandırılır. Kırmızı Etler: Sığır, koyun, kuzu, dana ve keçi eti en çok bilinen ve tüketilen kırmızı et türleridir. Beyaz Etler: Tavuk, hindi, ördek, kaz, bıldırcın ve bazı yabani kuş etleri...

Etlerin Besin Öğeleri

Et, tek başına mükemmel bir protein kaynağıdır. B12, selenyum, birçok vitamin ve mineral açısından da zengindir. Ancak, Etlerin belirli şekillerde pişirilmesi ve hazırlanması sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Yüksek sıcaklıklarda mangalda veya ızgarada piştikleri zaman etin içine kadar yükselebilen ve sızabilen zehirli bileşikler oluşabilir. Bilindiği üzere, gıdanın yüksek sıcaklıklarda veya uzun süre pişirilmesi kansere neden olabilmektedir.

Et Yemenin Faydaları

Bütün bunların yanında sağlıklı bir şekilde tüketildiğinde et; kas oluşumu, kemik güçlenmesi, metabolizma açısından oldukça yararlıdır.

Et Yememek

Bazı insanlar et yememeyi tercih ederler. Çünkü beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın başka yolları olduğunu söylerler. Bu sebeple yemek yemek için, hayvan öldürmek zorunda kalmazlar. Bu, geçerli bir bakış açısı olabilir ve saygı gösterilmelidir. 

Etin Faydaları En Üst Düzeye Çıkarmak ve Risklerini En Düşük Seviyeye Getirmek

Taze ürünler seçtiğinizde, yüksek ısıda pişirmediğinizde, küçük çiftliklerden organik et almayı tercih ettiğinizde, riskler en aşağı düzeye inecektir...

Senin buna tepkin ne?
Alkış Alkış
0
Alkış
İlginç İlginç
0
İlginç
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Komik Komik
0
Komik
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Hoş Hoş
0
Hoş
Cool Cool
0
Cool

Herkesin Severek Yediği Et Aslında Ne Kadar Sağlıklı?

Bize Katıl

Facebook veya Twitter hesabınla da giriş yapabilirsin.

Üye değil misiniz?
Kayıt Ol

Şifremi Sıfırla

Tıkla ve
Bize Katıl

Kayıt Ol

Bize katıl ve paylaşıma başla

Captcha!
Tıkla ve
Bize Katıl
Hangi tür içerik ekleyeceksin?
Test
Anket
Kapsamlı İçerik
Galeri / Liste
Caps Oluştur
Video
Müzik / Ses
Resim